piątek, 22 kwietnia 2016

Jak małym kosztem odmienić wnętrze?




Oglądając zdjęcia wnętrz z katalogów czy przeglądając fotografie domów gwiazd większość wzdycha z zachwytem, jednocześnie tłumacząc sobie, że gdyby ich było na to stać, to . Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, żeby sprawić, że wnętrza naszego domu będą wyglądały jak milion dolarów, ale nasz portfel na tym nie ucierpi.


Swoje patenty na efektowne projektowanie domu zdradziła portalowi Good Housekeeping Cheryl Eisen, amerykańska dekoratorka wnętrz, która specjalizuje się w tak zwanym home stagingu. Polega on na przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu i jest jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych w dziedzinie nieruchomości. Jej rady dotyczą konkretnych sposobów na to, aby wprowadzić w każde wnętrze odrobinę luksusu i elegancji przy niewielkim nakładzie finansowym.

1. Magia liczby 3

Zdaniem dekoratorki trudno o inny równie łatwy sposób na efektowną ozdobę w domu, która robi tak duże wrażeni, a wymaga naprawdę minimalnych kosztów. Chodzi o tryptyk, czyli obraz złożony z trzech części, które znajdują się w osobnych ramkach. Dzięki nietypowej formie obrazy prezentują się dużo bardziej okazale niż tradycyjne malowidła w pojedynczych ramach.
Jak zrobić tryptyk samemu? Należy zacząć od obrazu, fotografii czy innego malowidła, które można kupić lub wydrukować. Następnie wybieramy trzy jednakowe ramki i dzielimy obraz na trzy równe części. Tak przygotowany tryptyk można umieścić na ścianie w sposób bardziej lub mniej konwencjonalny, czyli poszczególne elementy mogą być ułożone równolegle względem siebie, albo można zdecydować się na niewielkie przesunięcia poszczególnych części względem siebie.

2. Tworzenie iluzji

Warto wykorzystywać w swoim otoczeniu domowym złudzenia optyczne, które potrafią sprawić, że wnętrza będą wyglądać na bardziej okazałe, przestrzenne i nowoczesne. Aby optycznie powiększyć pokój można wykorzystać dywany – zdaniem Cheryl Eisen, im większy obszar zakryją dywany, tym większe będzie się wydawało pomieszczenie. Jeśli takie wnętrze utrzymamy w neutralnej palecie kolorów i uzupełnimy je na przykład dużymi lustrami za kanapą małe pomieszczenie od razu wyda się większe – i bardziej luksusowe. Potwierdzi to każde nowoczesne studio projektowe.
  
3. Mniej znaczy więcej

Zamiast gromadzić na półkach całe skupiska różnego rodzaju ozdóbek i bibelotów lepiej sprawdzi się bardziej minimalistyczne zagospodarowanie przestrzeni. Oryginalny efekt niczym z katalogu nieruchomości osiągniemy prezentując na półkach kilka przedmiotów o różnej wysokości i szerokości, utrzymanych w spójnej palecie barw – doskonale sprawdzają się kolory neutralne (biele, szarości, czerń) w połączeniu z kilkoma detalami o bardziej zdecydowanym odcieniu (na przykład żółć czy czerwień). W tego typu instalacjach najlepiej wyglądają na przykład szklane wazony, które często mamy już w domu (a zakup nowych także nie wiąże się z dużymi kosztami). Podobny trend jest też widoczny przy projektowaniu fabryk czy budynków komercyjnych.

4. Eklektyczna mieszanka

W urządzaniu wnętrz liczy się zasada zachowania równowagi i złotego środka. Dla niektórych problemem jest zbyt asekuranckie podejście do aranżacji, a inni zdają się puszczać wodze fantazji nie bacząc na to, że w pewnym momencie zwyczajnie przekraczają granicę dobrego smaku. Prosty przepis na efektowne, eklektyczne urządzenie wnętrza? Większość powierzchni zaaranżować przy wykorzystaniu neutralnej palety kolorów, dodając jedynie kilka drobnych detali, które są w dużo bardziej odważnych kolorach, wzorach czy pochodzą z zupełnie innej stylistyki niż reszta pomieszczenia. 

1 komentarz:

  1. Ten artykuł zainspirował mnie do zmian w moim wnętrzu, super

    OdpowiedzUsuń