piątek, 22 kwietnia 2016

Na co uważać samemu urządzając dom?



Każdy z nas ma swój gust, a wnętrza naszych domów i mieszkań najczęściej stanowią odzwierciedlenie tych upodobań. Z drugiej strony dom to prawdziwa wizytówka jego mieszkańców, więc podczas wykańczania wnętrz i urządzania pomieszczeń powinno się wziąć pod uwagę wrażenie, jakie efekt końcowy będzie wywierało na gościach, odwiedzających nasze skromne progi. Oto przed czym przestrzegają dekoratorzy i architekci wnętrz.


1. Nie daj się ponieść z dekoracyjnym malowaniem

Zwykła jednolita ściana czy inne elementy wyposażenia pozbawione zdobień mogą w oczach niektórych ludzi wydawać się nudne i nijakie. Dlatego często decydują się na udekorowanie, na przykład wazonów czy drewnianych pudełek różnego rodzaju malunkami. Podobnie można potraktować ściany korzystając chociażby z farb strukturalnych lub decydując się na indywidualnie tworzone wzory. Gdzie tkwi pułapka? W przekroczeniu granicy umiaru – jeśli wiemy kiedy przestać może to być doskonałe uzupełnienie wnętrz, jednak w pewnym momencie efekt prac zamiast nietuzinkowego i dopracowanego staje się po prostu nieelegancki i nachalny.

2. Zwróć uwagę na oświetlenie

To jedna z tych rzeczy, które architekci wnętrz zauważają już na pierwszy rzut oka. Oświetlenie, które zostało dobrane w dużej mierze w nieprzemyślany sposób może dopiec również mieszkańcom domu i ich gościom. Oprócz nieodpowiedniego skierowania źródeł światła i niedostosowania ich do naturalnego oświetlenia dużym błędem jest przesadność w drugą stronę, czyli zastosowanie zbyt wielu elementów oświetlenia i o zbyt dużym natężeniu. Efekt? Wchodząc do pomieszczenia czujemy się jak na przesłuchaniu albo w najlepszym wypadku niczym na kabaretowej scenie. Dobrym sposobem na osiągnięcie efektu ciepłego wnętrza jest wykreowanie różnych warstw światła i rozmieszczenia oświetlenia na odmiennych wysokościach.

3. Nie składuj wszystkich dekoracji w jednym miejscu

Aby odpowiednio wyeksponować ulubione bibeloty, świeczniki i inne ozdoby powinno się znaleźć miejsce, tak aby to poszczególne elementy przyciągały uwagę, a nie nagromadzony stos różnego rodzaju ozdóbek. Szczególnie dotyczy do świec, świeczników czy lampionów. Zdaniem dekoratorów wnętrz bardziej zrównoważony efekt estetyczny można osiągnąć, kiedy rozłoży się je w różnych miejscach w pomieszczeniu. Dzięki temu światło rozprzestrzenia się po pokoju w bardziej naturalny sposób, tworząc przytulną atmosferę. Równowaga w rozmieszczeniu poszczególnych elementów to zasad obecna zarówno przy projektowaniu domów jak i w procesie projektowania fabryk i budynków przemysłowych.

4. Odsuń meble od ścian

W temacie rozmieszczenia mebli we wnętrzach dekoratorzy mają wiele do powiedzenia, ale jedną z najbardziej popularnych, a niekoniecznie korzystnych tendencji, jakie spotyka się w większości wnętrz jest dopychanie mebli do ścian. W ten sposób nie tylko zmniejszamy optycznie pomieszczenie, ale zamykamy się w możliwości odmiennej aranżacji wnętrza. Przy planowaniu rozmieszczenia mebli w pokoju warto poeksperymentować, pamiętając jedynie o tym, żeby zachować funkcjonalność i stworzyć intymną atmosferę we wnętrzu.

5. Nie ignoruj proporcji

Zachowanie zasad proporcji przy aranżacji wnętrz jest niezwykle ważne i w tej kwestii lepiej postawić na prostotę, zamiast twórczych rozwiązań. Zasadę zrównoważonych proporcji powinno się stosować nie tylko przy rozmieszczaniu poszczególnych elementów wnętrza, ale także przy doborze kolorów czy wzorów. W tym przypadku zaleca się zgodę z zasadą 80:20, czyli 80% neutralnych odcieni przy 20% koloru i wzoru. Właśnie takie proporcje są stosowane w obiektach publicznych - sklepach, restauracjach czy hotelach (apartamenty nad morzem Niechorze).


Sprawdzone studio architektoniczne Szczecin


Więcej:
·         projektowanie domów,
·         nadzór inwestorski,
·         style aranżacji wnętrz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz