piątek, 22 kwietnia 2016

Nowe życie starych mebli


Wybierając meble do nowego domu zazwyczaj spełniają one wszystkie wymagania nowych właścicieli – są nowoczesne, doskonale wpisują się w całość stylistyki wnętrz i zachwycają swoim wyglądem. Po jakimś czasie niestety tracą swój pierwotny blask i przestają wzbudzać jakiekolwiek emocje. Z drugiej strony są wielbiciele mebli z historią, które zdobiły już niejedno wnętrze - a każdy architekt wnętrz potwierdzi, że zabytkowe meble potrafią w wyjątkowy sposób wypełnić przestrzeń. Jak sprawić, żeby stare meble zyskały drugie życie? Przedstawiamy kilka rad, które pomogą w renowacji mebli.

Żeby zabrać się za jakikolwiek projekt odnowy starych lub zniszczonych mebli niezbędne są podstawowe narzędzia. Nie jest to co prawda tak trudny proces jak projektowanie fabryk, ale odpowiednie przygotowanie jest niezbędne. Na pewno nie obejdzie się bez sporych zapasów papieru ściernego o różnym stopniu gradacji ziarnistości, który jest niezbędny przy różnego rodzaju pracach renowacyjnych przy drewnie. Przydadzą się też szpachle, pędzle, śrubokręty, rękawiczki czy maska na twarz, która ochroni nas przed wdychaniem lakieru do drewna czy farby.

Zanim zabierzemy się do prac nad meblami warto zasięgnąć fachowej wiedzy, szczególnie jeśli dotychczas nie paraliśmy się domowymi robotami. Oczywiście pomocą zawsze służy Internet i różnego rodzaju poradniki, które przeprowadzą nas przez kolejne etapy prac, a nierzadko posłużą także jako cenne źródło inspiracji.

Przed podjęciem działań nad meblami warto jeszcze upewnić się czy przypadkiem nie mamy do czynienia z przedmiotem, który przez lata stał się cennym antykiem i jakiekolwiek amatorskie prace renowacyjne mogłyby mu jedynie zaszkodzić. Jeśli znamy historię pochodzenia mebla, bo przed kilkoma laty sami nabyliśmy go w sieci handlowej to rzecz jasna nie ma się nad czym zastanawiać. Ale jeśli jesteśmy posiadaczami zabytkowej toaletki po babci, to kto wie – może taki mebel ma już nie tylko wysoką wartość sentymentalną, ale również materialną?


Jak najprościej zabrać się za odnowienie starych mebli? Oto krótki przewodnik:

1. Przygotowanie

Przed jakąkolwiek ingerencją w strukturę drewna należałoby zacząć od dokładnego wyczyszczenia powierzchni, nad którą chcemy pracować. Warto odkręcić takie elementy jak gałki i uchwyty, a następnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia za pomocą miękkiej ściereczki – można do tego celu użyć odrobiny wody z mydłem, po czym wytrzeć powierzchnię do sucha. 

2. Szlifowanie

Kolejnym krokiem jest szlifowanie – do większych powierzchni warto użyć szlifierki, natomiast w miejscach trudniej dostępnych czy w przypadku sztukaterii lepiej ograniczyć się do ręcznego szlifowania papierem ściernym. Na tym etapie powinniśmy osiągnąć równomierną powierzchnię mebla, pozbawioną nierówności czy poprzednich warstw lakieru. Do dokładnym oszlifowaniu powierzchni należy ponownie wyczyścić powierzchnię, tym razem wystarczy już lekko przetrzeć wilgotną szmatką.

3. Szpachlowanie

Jeśli mamy do czynienia z meblami, których powierzchnia uległa znacznym uszkodzeniom należy wszelkie ubytki i rysy wypełnić szpachlówką do drewna. 

4. Malowanie

Kolejny krok to malowanie – i tutaj można sięgnąć albo po specjalne farby przeznaczone do stosowania na powierzchniach drewnianych, albo sięgnąć po bejcę do drewna. Bejca przyda się, jeśli chcemy odświeżyć wygląd mebli, zachowując wygląd tradycyjnego drewna. Farby do drewna pozwalają natomiast nadać meblom konkretny kolor, a wśród wielu dostępnych produktów można wybierać między tymi o wykończeniu matowym, satynowym, całkowicie kryjącym lub transparentnym.

5. Wykończenie

Aby zabezpieczyć efekty naszej pracy warto sięgnąć po lakier, który zabezpieczy drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi, dzięki czemu nowy, ciężko wypracowany wygląd utrzyma się w dobrym stanie przez dłuższy czas.


Renowacja starych mebli stwarza niemal nieograniczone możliwości w aranżacji wnętrz. Każdy element można odświeżyć i przywrócić mu wygląd z najlepszych czasów albo nadać zupełnie inny charakter i funkcjonalność. W ostatnich latach, w zgodzie z trendami recyklingu i działania w zgodzie ze środowiskiem naturalnym ogromną popularnością cieszy się między innymi wykonywanie mebli z europalet.

Recykling materiałów i  renowacja wysłużonych mebli to nie tylko działanie proekologiczne, ale również zapewniające oryginalne, niespotykane nigdzie indziej wyposażenie wnętrz.    

Architekt Szczecin

Więcej:
·         style aranżacji wnętrz,
·         nowoczesne budownictwo,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz