piątek, 22 kwietnia 2016

Sekrety dobrze urządzonego wnętrza


Domy i mieszkania powinny możliwie w jak największym stopniu oddawać charakter ich mieszkańców, dlatego w urządzaniu wnętrz w ogromnej mierze polegamy na swoich gustach i upodobaniach. House Beautiful podpowiada jednak, że są pewne zasady i triki, które sprawdzą się w większości wnętrz, niezależnie od stylu, w jakim go urządzamy, a sprawią, że każdy dom nabierze wyjątkowego uroku. Zna je każdy architekt wnętrz - czas żeby poznali je też inni.


1. Dekoracyjne poduszki
Rzadko kiedy można spotkać salon czy pokój dzienny, w którym kanapa, sofa czy inny zestaw wypoczynkowy zostałby pozostawiony całkowicie pusty. Przyjęło się, że uzupełnieniem tego typu mebli są dekoracyjne poduszki, które można dobrać w zależności od stylu, w jakim jest urządzona reszta wnętrz. Warto jednak zwrócić uwagę na ilość takich poduszek – jedna para może wyglądać nieco mizernie. Dużo lepiej sprawdzą się dwie pary, najlepiej w kontrastowych wzorach lub kolorach czy teksturach.



2. Większe łóżko
Według architektów wnętrz meble w zmniejszonej skali sprawiają, że optycznie pomieszczenie wygląda na mniejsze. Nawet mała sypialnia wyda się większa, jeśli wstawimy do niej wysokie łóżko z efektownym zagłówkiem.



3. Otwórz szafki
Tradycyjną zamykaną szafkę można wykorzystać jak gablotę czy witrynę – wystarczy jedynie pozostawić otwarte drzwiczki, a w środku ustawimy dekoracyjne elementy. Niebanalny efekt gwarantowany.

4. Idź w ciemno
Wbrew pozorom ciemne ściany nie muszą sprawiać, że pomieszczenie będzie optycznie sprawiało wrażenie mniejszego. Wręcz przeciwnie – jeśli do pomalowania niewielkiego pokoju użyjemy ciemnych odcieni możemy zyskać wrażenie głębi, a pokój ostatecznie wyda się większy.

5. Dywan do łazienki
Dzisiaj dość rzadko spotyka się w łazienkach dywany, które wyparły maty wykonane z pianki PCV. Dlaczego warto przemyśleć powrót do dywaników wykonanych z bawełny czy akrylu? Przede wszystkim wprowadzają do łazienki naprawdę przytulny klimat, dobrze radzą sobie z wilgocią i można je dowolnie dopasować do konkretnego wnętrza.

6. Czysta karta
Biel sprawdza się zawsze, wszędzie i wydaje się niemożliwe, aby bazując na tym kolorze popełnić jakiś błąd w aranżacji wnętrza. Jest modny, uniwersalny i stanowi doskonałą bazę do bardziej odważnych elementów dekoracyjnych.



7. Oświetlenie warstwowe
Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i wygląd mieszkania. Dlatego warto poświęcić sporo uwagi kwestii doboru oświetlenia. Ogólna zasada jest taka, że w tym przypadku więcej znaczy lepiej. Nie chodzi oczywiście o to, żeby zamienić swój dom w salon oświetleniowy, ale warto zadbać o to, żeby mieć odpowiednie źródło światła do czytania, a inne do subtelnego oświetlenia wnętrza. Najlepszy efekt uzyskamy też, kiedy lampy będą umieszczone na różnych wysokościach, przez co będą płynnie się przenikać. Jeśli chcemy czerpać skądś inspiracje, warto sprawdzić jak wygląda oświetlenie przy następnej wizycie w restauracji czy hotelu (apartamenty nad morzem Niechorze), gdzie czuwają nad tym zazwyczaj specjaliści, którzy znają się "na rzeczy".



8. Pożegnaj tradycyjny stolik kawowy
Stolik kawowy czy ława w pokoju dziennym może być dzisiaj wykonana z palet drewnianych czy otomany, na której położymy dekoracyjną tacę. Warto postawić na oryginalne, nietuzinkowe rozwiązania, które ożywią każdy salon i nadadzą mu niecodziennego charakteru.

9. Wspaniałe złoto
Nic tak nie nadaje klasycznego szlifu pomieszczeniu jak złote elementy wyposażenia. Wystarczy kilka niewielkich detali, aby ocieplić całość wnętrza i dodać mu elegancji.

10. Mieszaj style
Nie należy się bać łączenia elementów wnętrza, które są charakterystyczne dla danego stylu architektonicznego. Dom ma być miejscem do codziennego życia, a nie salą muzealną, gdzie niczego nie można dotykać. Jeśli jednak mamy obawy przed samodzielnym urządzaniem czy projektowaniem domu warto zwrócić się do studia projektowego (Szczecin).


Więcej:
·         projektowanie domów,
·         nowoczesne budownictwo,
·         nadzór inwestorski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz