piątek, 22 kwietnia 2016

Pokój dziecięcy jak z bajki



Urządzenie domu ma ogromne znaczenie dla komfortu życia mieszkańców. Szczególne znaczenie ma pokój dziecięcy, który powinien być prawdziwą oazą bezpieczeństwa i miejscem beztroskich zabaw, w którym najmłodsi będą się zawsze doskonale czuli. Wielu rodziców obawia się kosztów związanych z urządzeniem przestrzeni dla swoich pociech, jednak wystarczy odrobina kreatywności, aby zwykły pokój zamienić w prawdziwe królestwo dla każdego dziecka.

Najważniejszy jest dobry pomysł, ogólna idea czy temat przewodni, wokół którego będą dobierane kolejne elementy pokoju. Takich lejtmotywów jest co najmniej tyle samo, ile dzieci. Może to być ulubiony kolor, postać z bajki, kraj, hobby, zainteresowania. Oczywiście w wyborze tematu przewodniego musi brać udział przyszły lokator pokoju i warto pozwolić mu puścić wodze wyobraźni, tak żeby efekt końcowy był w 100% zgodny z jego oczekiwaniami, a niekoniecznie z wysublimowanym gustem jego rodziców.

W zależności od wieku dziecka różnić się będzie wyposażenie i meble. Im pociecha starsza, tym większą uwagę należy poświęcić miejscu do nauki czy odrabiania lekcji. W wieku przedszkolnym dużo ważniejsze jest na tyle funkcjonalne ułożenie poszczególnych elementów wyposażenia, aby pokój był przede wszystkim bezpieczny i dziecko nie mogło mieć dostępu do miejsc, które mogą stanowić dla niego zagrożenie, na czele z gniazdkami elektrycznymi. Czego nie może zabraknąć w żadnym dziecięcym pokoju? Wygodnego łóżka, szafy na ubrania i inne rzeczy czy regałów, na których swoje miejsce znajdą ulubione książki, zabawki czy dekoracje.

Szczególnie ważnym elementem wyposażenia są właśnie różnego rodzaju meble, które służą do przechowywania niezliczonych przedmiotów, jakie znajdują się w pokoju dziecka. Kto nie był w pokoju małych lokatorów, ten nie wie, że każdy metr sześcienny, który można wykorzystać jako skrytkę na drobiazgi jest dosłownie na wagę złota. Jeśli wziąć też pod uwagę, że zazwyczaj pokoje pociech mają stosunkowo niewielki metraż nietrudno o problem z miejscem. Szafy i komody zajmują sporo cennej powierzchni, a zatem warto chwytać się innych, kreatywnych sposobów. Można na przykład sięgnąć po skrzynię, która będzie służyć jako duże pudełko oraz ławeczka. Taką skrzynię również można ciekawie zaaranżować w wybranym stylu: od pirackiego kufra skarbów, aż po element stylizowany na walizkę prosto z lotniska.

Na etapie projektowania domu warto skonsultować się z architektem, który doradzi najlepsze rozwiązania.


Oto inne oryginalne pomysły, które warto wykorzystać w pokoju dziecięcym:

·         Tematyczne półki, które można wykonać nie tylko z prostych, nudnych płyt drewnianych. Półeczki w pokoju dziecięcym mogą przybrać formę małych domków, inicjałów naszej pociechy czy fantazyjnych, geometrycznych kształtów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

·         Tablica do malowania, która może z wiekiem dziecka zmieniać swoje przeznaczenie. Maluchy będą na niej tworzyć małe dzieła sztuki, a nieco starsze dzieci mogą wykorzystać ją do nauki. Hitem ostatnich miesięcy jest farba tablicowa, dzięki której cała ściana w mgnieniu oka zamienia się w wielką tablicę, po której można śmiało malować kredą.

·         Oryginalne wyposażenie, czyli coś co niekoniecznie sprawdzi się w pokoju dorosłego, za to dziecku sprawi wiele radości. Przykład? Tekstylne domki, namioty, tipi, a nawet hamaki czy podwieszane fotele.


Podczas urządzania pokoju dla dziecka warto pamiętać przede wszystkim o tym, że ten fragment domu czy mieszkania powinien odpowiadać gustom i potrzebom małych lokatorów, więc nie powinniśmy za wszelką cenę przemycać stylu minimalistycznego, który króluje w innych pokojach domu. Po drugie, nie popadajmy w schematy – pokój dziewczynki nie zawsze musi być różowy, a chłopiec może nie chcieć tapety ze wzorem piłki nożnej. Zaprośmy dzieci do wspólnego eksperymentowania, a urządzenie pokoju i wprowadzanie kolejnych pomysłów w życie będzie kolejnym pretekstem do spędzenia czasu w rodzinnym gronie. 

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto skorzystać ze współpracy ze studiem architektonicznym Szczecin lub architektem wnętrz.


Więcej:
·         wnętrza w dobrym stylu,
·         koncepcje architektoniczne,
·         ciekawostki architektoniczne,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz